skip to Main Content
+90 212 2932003 info@pacci.com.tr
6174

GÜNLÜK YAZMANIN 6 FAYDASI

  • Blog

Günlük tutmanın sadece bir “ergen alışkanlığı” olduğunu düşünüyorsanız, size Stanford Üniversitesi’nin ilginç bir haberi var! Günlük tutmak, beyni zinde tuttuğu gibi; ayrıca sayısız fayda sağlıyor.

En son ne zaman günlük tuttunuz? Yaşadıklarınızı, yaşamak istediklerinizi, duygu ve düşüncelerinizi ne zaman kaleme aldınız? Peki ya gündelik planlarınız? Onları en son ne zaman bir defterde sıraladınız? Eğer uzun zamandır bunları yapmak için kaleme kâğıda sarılmadıysanız, zararın neresinden dönerseniz kârdır diyebilir ve hemen bir günlük edinebilirsiniz. Çünkü günlük yazmak, düşündüğünüzden de yararlı olabilir…

Karşınızda, günlük yazmanın 6 faydası.

1.Yazılı anlatım becerinizi geliştirmeye ne dersiniz?

“Benim yazım çok kötüdür, zaten kompozisyonlarda da okulda hep sıfır alırdım” diyor olabilirsiniz. Ama her gün duygu ve düşüncelerinizi yazmak, yazım yeteneğinizi kuşkusuz geliştiriyor. Aklınızdakileri daha iyi ifade etmek için kendinizi zorlamanız, daha özenli cümle kurmaya çalışırken beyninizi çalıştırmanız da cabası.

2.Ruh sağlığınız da etkileniyor.

Hem de olumlu bir şekilde! Araştırmalar, yaşadıklarını düzenli bir şekilde kaleme alanların, stresle daha rahat başa çıkabildiklerini gösteriyor. Zaten günümüzde birçok psikolog ve alternatif tıp uzmanı da, danışanlarına bol bol yazmalarını öneriyor.

3.Planlamanın ekonominize etkisi de yüksek.

Eğer ay sonunu getirmekte zorlanıyorsanız, kredi kartınızın nasıl oluyor da maaşınızı 4’e katladığını merak ediyorsanız ve tüm o paraların nereye gittiğini bir türlü hatırlayamıyorsanız, günlüğünüze bakmanız yeterli. Kısacası günlüğünüz, harcamalarınızı düzenlemeniz ve nerede aşırıya kaçan ‘yatırımlarda’ bulunduğunuz konusunda, size ayna tutacaktır. 

4.Duygusal zekânızı da geliştiriyor.

Günlük tutmak, her şeyden önce kendinizi ve duygularınızı daha iyi tanımanıza yardımcı olan bir alışkanlık. Gelişmiş bir duygusal farkındalıkla hem kişisel sorunlarınıza daha rahat çözüm bulabilir hem de sevdiklerinizle daha kolay empati kurabilirsiniz.

5.Hedeflerinizi gerçekleştirmenizde yardımcı.

Siz hayallerinizi ve planlarınızı kâğıda dökerken, tüm bunların beyninize ‘bilgi sinyali’ olarak gönderildiğini biliyor muydunuz? Beyin, yazdıklarınızı güçlü bir ileti olarak alıyor ve hedeflerinize ulaşmada, siz farkında olmadan size yardımcı oluyor. Sırf bu durum bile, hemen günlük tutmaya başlamak için iyi bir sebep!

6.Güveniniz de artıyor.

Günlük demek, sadece hayatınızdaki olumsuzluk ve mutsuzlukları biriktirdiğiniz depo demek değil. Zaman geçtikçe unuttuğunuz başarılarınızı ve mutlu anlarınızı da okumak, olumlu anları hatırlamak; size kendinizi daha iyi hissettirmez miydi? Hal böyle olunca, insanın güveninin artması, “neler de başarmışım ben” demesi de cabası…

Yazmayı ister sevin, ister “ilk kelimeyi yazdığınız o andan itibaren nefret ediyor” olun; günlük tutmak, zihninize ve ruh sağlığınıza oldukça büyük faydalar sağlayacak bir alışkanlık. Üstelik günde sadece 10 dakika ayırarak, kendi ruh sağlığınıza ve hayat kalitenize yatırım yapmanız mümkün.

Gelin, 2018 dileklerinizden biri de günlük tutmak olsun.

Back To Top